SIKÇA SORULAN SORULAR

KIL DÖNMESİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Polifenol yönteminde dephyto pft kullanımından sonra DEPHYTO PFT tamamlayıcı bakım seti kullanılmalıdır. DEPHYTO PFT geceleri problemli bölgeye birkaç dakika masaj yapılarak uygulanır ve üzeri steril bir bez ile kapatılır. Ürünler uygulanmadan önce problemli bölge kıllardan temizlenmelidir. Traş bıçağı ile yapılacak ise bıçak bir kez kullanılmadır.

Sabahları problemli bölge Dephyto Temizleme ile yıkanır.
DEPHYTO PFT KREM, Sabahları problemli bölge jel ile yıkandıktan sonra krem masaj yapılarak sürülür ve steril bir bez ile üzeri örtülür.

TEKNİKLER NÜKS  % İŞ GÜCÜ KAYBI ENF% YARANIN AÇILMASI BAKIM YAN ETKİSİ YARA İZİ YATIŞ
AMELİYAT YÖNTEMLERİ AKUT APSE TEDAVİSİ 100 DÜŞÜK
(3-4 GÜN)
100 ÇOK YÜKSEK 1-5 HAFTA PANSUMAN KÜÇÜK 0-1 GÜN
KORUMAYA YÖNELİK CERRAHİ 100 DÜŞÜK
(5-10 GÜN)
100 ÇOK YÜKSEK 3-6 AY PANSUMAN GENİŞ ZORUNLU (5-10 GÜN)
KLASİK TEKNİK 60 ÇOK YÜKSEK
(1-6 AY)
30 ÇOK YÜKSEK EN AZ BİR AY PANSUMAN GENİŞ ZORUNLU VE UZUN
KRONİK APSE TEDAVİLERİ 30 YÜKSEK
(3-4 hafta)
30 YÜKSEK EN AZ BİR AY PANSUMAN KABUL EDİLEBİLİR DÜZEYDE ZORUNLU VE UZUN
FLAP YÖNTEMLERİ 10 YÜKSEK
(2-3 hafta)
50-100 ÇOK YÜKSEK UZUN SÜRELİ PANSUMAN KABUL EDİLEBİLİR DÜZEYDE ZORUNLU VE UZUN
AMELİYATSIZ YÖNTEMLER GÜMÜŞ NİTRAT .1-3 YOK YOK YOK BİR HAFTA FARKLI DOKUYA TEMASTA KISMEN YOK YOK
FENOL .1-3 YOK YOK YOK BİR HAFTA FARKLI DOKUYA TEMASTA TEHLİKELİ YOK YOK
POLİFENOL YOK YOK YOK YOK BİR AY YOK YOK YOK

Kıl daha çok 18 amino asit içeren ‘keratin’ isimli proteinden oluşmaktadır. Vücudun savunma sistemi bu maddenin DNA’sını tanımaktadır. Bu durum iki teoriden biri burada gerçekleşebilmektedir.

Birinci teoriye göre; her ne kadar sistem tarafından tanınsa da kıl yabancı bir doku gibi zararsız biçimde o bölgede kalmaktadır. Bunu, vücuda saplanan bir kurşunun veya ameliyatta vücutta unutulan makasın bünyeye zarar vermeden insanda kalması gibi bir örnekle anlatabiliriz.
İkinci teoriye göre; kıl zamanla ‘fogasitif hücrelerle’ yakılmakta ve ‘fogasitoz’ sonunda da vücuttan atılmaktadır.

Delikler tedaviden hemen sonra kapanmamaktadır. Deliği çevreleyen epitalyal dokunun ortadan kalkması ve derinin eski halini alması belirli bir süre almaktadır. Bu süre ortamla üç aydır. Burada önemli olan deliğin varlığından çok, bölgenin enfeksiyona maruz bırakılmamasıdır. Durumu örneklendirecek olursak; suyu çekilmiş bir kuyu düşünelim. Su üretmeyen ve zamanla içi kum taşlarla dolan bu kuyu, belirli bir süre zarfında kapanacaktır. Kuyunun tamamen kapanması için ise içine su boşaltılmamalı veya yağmur suyu girmemelidir. Bu örnekten hareketle, kuyudaki suyu enfeksiyon olarak teşbih edersek problemin bulunduğu bölgede aşağıdaki günlük bakımları düzenli ve disiplinli bir şekilde yapmak gerekecektir.
a)      Her gün banyo yapılarak problemli bölgenin sabunla veya özel dezenfektanlarla temizlenmesi,
b)      Gün boyu problemli bölgenin terden ve yabancı maddelerden (kıl,  tüy gibi) uzak tutulması için bir bezle kapatılması,
c)      Problemli bölgenin düzenli olarak tıraş edilmesi veya tüy dökücü krem-losyonlarla kılların bertaraf edilmesi.

Yöntemin etki süresi problemin boyutu ile alakalıdır. Bunu üç şekilde kategorize edebiliriz;

a)      Ameliyat olunmamış 0-2 yıllık dönem; bu dönemde ameliyat olmadan problemi yaşamış olanlarda Dephyto pft nin etki süresi ortalama bir aydır. Ameliyat olmamak, ürünün etkisini arttırmaktadır. Zira iyileşme dönemi için gerekli olacak dokular, hasarlı olmasına rağmen yerinde durmaktadır. Özellikle yağ dokusunun varlığı deri ile kuyruk sokumu arasındaki dengeyi sağlaması, derinin sarkmasını engellemesi ve insan hareket halinde iken o bölgede kararlı bir yapı oluşturması yönlerinden oldukça önemlidir.

b)      Ameliyatsız fakat 2 yıldan fazla olan dönem; iki yılın üstünde ameliyat olmadan kıl dönmesi problemi yaşayanlarda Dephyto pft nin etki süresi ortalama iki aydır. İyileşme döneminin uzaması, problemin derinlik kazanmasındandır. Durumu bir örümcek ağına benzetebiliriz. Örümcek ağını nasıl kapsamlı be detaylı örüyor ise fistüller de dokular arasında o şekilde yayılmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı için geniş bir alana yayılmış olan enfeksiyonun bertaraftı zaman almaktadır. Ürünlerin düzenli ve disiplinli kullanımı problemi daha erken bitirebilmektedir.

c)      Ameliyat olmuş, fakat iyileşmemiş veya nüks gerçekleşenlerdeki durum; Bu tür kıl dönmesi problemi yaşayanlarda Dephyto pft nin etki süresi iki ila üç ay sürmektedir. İyileşme için gerekli dokuların olmaması ve ameliyatla problemli alanın daha da genişletilmesi iyileşme sürecini aksatabilmektedir. Ürünlerin düzenli ve disiplinli kullanımı problemi daha erkende bitirebilmektedir.

DEPHYTO PFT Krem deri altına ‘difüzyon’ ile geçmektedir. Diğer bir tabirle deri tarafından emilmektedir. Ayrıca fistüllerin içine geçerek en derin noktalara ulaşarak enfeksiyonu yok etmektedir. Ürünlerin zehirlemef ve mutajenik özellikleri yoktur.

Genelde oluşan bir durum değildir. Bazı kullanıcılarda enfeksiyon bölgesinde ortalama bir hafta süren ve problemin bertaraf olduğunu gösteren bir durumdur. Yüzeysel bir yanma şeklinde ortaya çıkan bu durum 2-10 dakika arası sürmekte ve gün geçtikçe (enfeksiyon azaldıkça) yanmada kaybolmaktadır.

Bu durum normaldir ve tamamı ile problemin kaynağından ve geçmişinden gelmektedir. Kıl dönmesi (Pilonidal Sinus) problemini 0-2 yılları arasında yaşayan ve ameliyat olmamış kişilerde bu durumu bir veya iki defa olmak üzere nadiren görmekteyiz. Daha çok ameliyat olmuş veya uzun yıllar bu problemle yaşayanlarda sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Cevap 3 te de anlatıldığı üzere ürünün etki süresi ile alakalıdır. Düzenli ve sabırlı kullanmaya devam etmek gerekmektedir.

Evet normaldir. Ürünümüzün kullanımında hastalığın durumuna bağlı olarak gizli olan ve gözle görünmeyen ve hissedilemeyen değişik yerlerdeki başkaca kıl dönmesi sinüsleri de (delikleri) ortaya çıkabilecektir. Bu durumdaki hastalarda yeni deliklerin ortaya çıkması ilacın etkinliğinin iyi olması ve nüks etmeyi ortadan kaldırması anlamını taşır. Dolayısı ile yeni oluşacak delikler bölgenin tam anlamıyla iyileşme sürecine girmesi demektir. Ancak bununla birlikte bu durum gizli kıl dönmesi sinüsleri olmayan hastalarda görünmez.

Evet vardır. Özellikle yüksek şeker, anemi (kansızlık), kanda trombosit eksikliği (pıhtılaşma sorunu), bağışıklık sistemi zafiyetleri, mineral-vitamin eksikliği ve aşırı sigara, alkol kullanımı olanlarda yöntem ya netice vermemekte veya problemden kurtulma süresi uzamaktadır.

BATIK SIKÇA SORULAN SORULAR

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için istenmeyen tüylerden kurtulmak isteyen, düzenli olarak ağda veya epilasyon yaptıran bayanlar, traş batıkları ve kıl kökü iltihabıyla sürekli karşılaşan erkeklerde gözlenen batık tüy sorunu için Estetik Uzmanı Suzan Hanıma soruyoruz;

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Kıl dönmesi veya batık tüy olarak adlandırılan bu durumu bölgelerine göre 3 kategoride sınıflandırabiliriz.

Bacaklar, koltuk altları, kasık bölgesi ve sakal bölgesinde batık tüy problemi, bel bölgesinde ise kıl dönmesi problemi yaşanabilir.

Birincisi bayanlarda en sık gözlenen şikayetlerden bir tanesi, özellikle de kasık ve bacaklar ve kollarda tüy alma işleminden sonra sivilceler ve yaraların meydana gelmesidir.  Bunu nedeni kökünden alınan kıllar büyürken deri yüzeyine çıkmaya çalışır. Ancak deriyi geçemez ve deri altında kalarak reaksiyon yapar. Yara  ve sivilcelerin iyileşmesi uzun sürer. Sonrasında da kahverengi, mor veya kırmızı renkte lekeler kalır.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Tüyler köklerinden çekilirken tam olarak çıkmak yerine yer yer kırılabilirler.

Cilt kuru ise üzerinde ölü deri birikimi olabilir ve bu yeni tüylerin tamamen çıkmasına engel olabilir.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Ağda bezi/kağıdı çok hızlı ve güçlü şekilde çekilmelidir.

Ağda küçük bölgeler halinde uygulanmalıdır. Ayrıca günümüzde batık tüy problemi Polifenol Kremi uygulaması gibi basit metoTlarla giderilebilmektedir. Batık tüy oluşan problemli bölgeye gece yatmadan önce Polifenol Kremi uygulanıp üzeri steril bezle kapatıldığında 1 ila 5 kullanım sonrası batık tüy sorunundan kesin sonuçla kurtulacaklardır.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Antioksidan polifenoller içeren batık tüy kreminin kullanılması tüylerin cilt altında tekrar uzamalarını (batık tüyler) önlemeniz ve gidermeniz için yeterlidir.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Polifenol Kremi, polifenol içeriğinden dolayı orijinal, boyar maddeler içermeyen siyah renkli eşsiz bir doğal kremdir. Polifenol Kremi; batık kılların deri dışına rahat çıkabilmeleri ve tıraş neticesi oluşan jilet yanıkları, ağda, epilasyon ve lazer epilasyon sistemi ile alınan tüylerin oluşturduğu küçük şişkinliklerin ve batık tüylerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Polifenol Kremi, batık tüyleri deri üzerine itmek için deri hücrelerini harekete geçirirken, bir yandan da ciltte hafif peeling etkisi yaparak, kılın yüzeye rahat çıkmasını sağlar. Bu şekilde hem ölü deri yok edilmiş olur, hem de cilt yıpranmaz. Polifenol Kremi, içeriğindeki normalden fazla miktarda bulunan aktif polifenoller sayesinde, cildin nem oranını sürekli dengede tutar. Polifenol Kremi, tahrişe bağlı oluşan küçük şişkinlikleri ve kızarıklığı azaltır. Maalesef, tüm kadınlar ve erkekler pürüzsüz bir tıraş görünümü sağlayamazlar. Kimilerinde; özellikle kalın ve kıvırcık tüy yapısına sahip olanlarda batık tüy veya kıl dönmesi problemi oluşabilir.

BATIK TÜY İÇİN POLİFENOL KREMİNİN KULLANIM ALANLARI
:: Yüz ve Çene Altı
:: Kol Altı ve Göbek
:: Bikini Bölgesi
:: Bacaklar
:: Göğüs ve Sırt

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Genellikle kıvırcık tüy tipi olan bünyelerde, kıl uzama sürecinde kendi etrafında bir vida gibi döner ve Helezon Şekli alarak deriden dışarı çıkamaz. Sivilce, siyah ve beyaz başlı küçük yağ bezeleri de; Polifenol Kreminin anti-bakteriyel ve detox özelliği sayesinde deri dışına atılırlar.
Polifenol Kremi aynı zamanda batık tüylerden kaynaklanan sivilceleri kurutarak çabuk
iyileşmelerini sağlar. Polifenol Kremi tüm cilt tipleri için idealdir.

Kullanım şekli: Yüz, boyun, koltuk altı, bacaklar, sırt ve bikini bölgesinde, azami fayda için, ihtiyaç duyulan bölgelerde günde bir kez, gece yatmadan önce uygulanır batık tüy probleminin üzeri bezle kapatılır ve sabah yıkanır.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Polifenol Kremi erkeklerin ve bayanların kullanabileceği; ağda, tıraş, cımbız ve lazer epilasyon sonrası oluşan batık tüylerin giderilmesi, deri tahrişi ve cilt üzerinde oluşan kabartıları, sivilceleri ve yangı hissinin engellenmesi için geliştirilmiş, boyar madde içermeyen doğal bir formüldür.

Ağda, tıraş ve lazer epilasyon öncesi ve sonrası,  günlük olarak kullanılabilen, Batık tüyleri evde rahatça giderebileceğiniz en ideal yöntem cildin pH dengesine uygun olan yüksek koruma sağlayan antioksidan maddeleri içeren, pratik olarak uygulanabilen Polifenol Kremidir.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Vücudunuzdaki tüm tüyleriniz kıvırcık yapıya sahipse, ne kadar gayret göstersenizde cildinizde tüy batıklarının oluşmasına engel olamazsınız. Bu batıklara müdahale etmek, cildinizde kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu sorunu gidermek için Polifenol Kreminden faydalanabilirsiniz.  Batık tüyler derinin en üst tabakasında yer aldığı için Polifenol Kremi; tüy köklerinin açılmasına ve doğru yönde uzamasına yardımcı olmaktadır.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Erkeklerde batık tüy bölgesi; yüz ve çene altında oluşabilmektedir. Tıraş olmak; serbest kalan kıl ucunu keskinleştirerek, kıl batması rahatsızlığını artırır. Sık kesilmiş kıl uzarken, kıl yuvasını delmesi veya dönerek tekrardan deriye yabancı bir madde olarak girmesi reaksiyon oluşturur, traş sonrası ortaya çıkan sivilcelere ve tahrişe sebep olur.  Mesleği gereği sürekli traş olması zorunlu kişilerde hem sivilceler hemde izleriyle gerçekten büyük bir problemdir.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Yine bu bölgeye uygulanabilen Polifenol Kremi ile lazer epilasyona gerek kalmadan ters çıkan kıllar azaltılarak bu sorun ortadan kaldırılır.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Kıl dönmesi sorunu söylediğiniz gibi bel bölgesinde ortaya çıkar. Daha çok erkeklerde görülmekle beraber kadınlarda da olabilir. Halk arasında kıl dönmesi olarak sorun günümüzde hızla yaygınlaşan bir oturma hastalığıdır. Genelde kaykılarak oturan ve oturarak çalışmak zorunda olan bireylerde oluşma yüzdesi yüksektir. Kıl dönmesi sorunu olanlar rahatça oturamazlar. Kist dermoid veya pilonidal sinüs , pilonidal kist olarak adlandırılan bu sorun günümüze kadar cerrahi yolla tedavi edilmekteydi. Ancak ameliyat sonrasında bile bu bölgede kılların yoğun olması nedeniyle tekrar riski problemi yani nüks oranı oldukça yüksektir. 7’nin üzerinde operasyon geçiren kıl dönmesi vakaları bulunmaktadır. Fakat bugün retrospektif klinik çalışması European Journal of Dermatology’de yayınlanmış olan ve ortalama 12 hafta içerisinde %86.5 iyileşme oranı ile diğer metodlara kıyasla en yüksek iyileşme oranına sahip olan, başarısını kanıtlamış polifenol metoduyla ağrısız, acısız, ameliyat izi kalmadan sadece krem, losyon ve jel uygulamasıyla kıl dönmesinden kolayca ve ekonomik olarak kurtulmak mümkündür. Bel bölgesine düzenli ve disiplinli olarak uygulanan krem, jel ve losyon ile kıllardan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Böylece kıl dönmesi probleminin tekrar etme olasılığı hemen hemen ortadan kalkmış olur. En önemlisi estetik açıdan hiçbir kesik izi görülmemesidir.

Uzman Dermatolog Doktor Füsun Töre : Bel bölgesindeki kıl dönmesi batık tüy probleminden ileri bir vaka olduğu için batık kremi ile birlikte antibakteriyel jel ve cilt onarıcı krem gibi yardımcı ürünler kullanılmaktadır.  Polifenol Kremi deri altına “difüzyon” yolu ile geçmektedir. Deri altına kolayca inerek emilebilen Polifenol Kreminin etkisi kanıtlanmıştır. Jel, fistüllerin içine geçerek en derin noktalara ulaşarak enfeksiyonu yok eder.  İnflamasyonlu doku dediğimiz (iltihaplı bölge) kapsamında yer alan mikroorganizmaları ortadan kaldıran Polifenol Kremi; kuyruk sokumundaki kıl dönmesi sorunu ile ilişkili boşlukları kaplar ve doldurur. Bu şekilde Polifenol Kremiin içerisindeki polifenoller atmosferik oksijenin mikroorganizmalara ulaşmasını iltihaplı bölgenin havayla temas ederek beslenmesini engellemiş olur. Gece üzeri steril bezle kapatılmış olan bel bölgesindeki iltihabı deri dışına atarak ve kollajen sentezinin üretilmesini destekleyerek hasarlı derinin onarılmasını sağlayıp bel bölgesindeki kıl dönmesi problemini tamamen gidermektedir.