Blog

DEPHYTO PFT PLUS NASIL ETKİ EDER?

KIL DONMESİ HASTALARININ DEPHYTO PFT PLUS KULLANIRKEN GEÇİRDİKLERİ DÖNEMLER

 • Kıl dönmesi sorunu olan kişilerde sinus ağızları bulunur.
 • Bazı hastalarda çok şiddetli ağrılar oluşur ve bu ağrılar kişinin günlük hayatını olumsuz etkiler.
 • Tedavi süresi problemin boyutuna bağlıdır. Deri altındaki kıl yumağının boyutu arttıkça tedavi süresi de buna bağlı olarak uzar.
 • Hasta akıntıları oluşmaya başladığında bu sorunun kendisinde yeni oluştuğunu düşünür. Ancak akıntı derı altında kıl yumağının oluşmaya başladı tarihten itibaren yaklaşık 2 yıl sonra meydana gelir.
 • DEPHYTO PFT Plus deriye uygulandığında ilk 5-10 dk yanma meydana gelebilir. Daha sonra kesilir.
 • Ürünü kullanmaya başlayan kişilerde ilk 1-2 hafta içerisinde ağrılarında hissedilebilir bir şekilde azalma olur ve zaman içerisinde ağrıları kesilir. ( akıntı olduğu dönemlerde hafif bir ağrı-acı meydana gelebilir)
 • Akıntısı olan hastalarda ilk başta akıntı kesilir ve daha sonra tekrar dan akıntı oluşur (tedavi süresince dönem dönem kanama-irin şeklinde akıntılar oluşacaktır)
 • Akıntı kesildikten sonra problemli bölgede çok hafif şişlik oluşur. Bu şişlik bir dahaki akıntı oluşumuna kadar büyür bu dönemde şişlik serttir. Daha sonra şişlik yumuşar ve akıntı oluşur.
 • Akıntısı-ağrısı-acısı kesilen şişliği tamamen inen hastalara ürün yaklaşık 15 gün kadar daha kullandırılır. Bu dönem içerisinde tekrardan şişlik oluşmaz ise hasta ürünü kullanmayı bırakabilir.
 • Tedavi tamamlandığında sinus delikleri açık olacaktır. Bu delikler zaman içerisinde kapanacaktır.
 • DEPHYTO PFT Plus hassas ciltlerde tahriş yapabilir. Böyle bir sorunla karşılaşan kişi 1 hafta süre ile DEPHYTO PFT Plus ı kullanmayı bırakacak sadece Dephyto Temizleme Jelini uygulayacaktır. Daha sonra tekrardan DEPHYTO MİLANO  PFT i kullanmaya başlayabilir.

DEPHYTO  SET İN KULLANIM TALİMATI

SET İÇERİSİNDE BULUNANLAR

DEPHYTO PFT PLUS

DEPHYTO TEMİZLEME JELİ

KIL DÖNMESİ SETİ KULLANIM ŞEKLİ

   Polifenol yönteminde dört ürün kullanılmaktadır. Ürünler uygulanmadan önce problemli bölge kıllardan temizlenmelidir. Traş bıçağı ile yapılacaksa traş bıçağı bir kez kullanılmalıdır.

   DEPHYTO MİLANO  PFT:

   Gece yatmadan önce uygulanır. Problemli bölgeye bir çay kaşığı kadar dökülür ve 2-3 dakika masaj yapılarak sürülür. Daha sonra üzeri gazlı bez ile örtülerek sabaha kadar beklenir.

   DEPHYTO MİLANO  JEL:

Sabahları  problemli bölge jel ile yıkanır ve üzeri gazlı bez ile kapatılır.

Daha fazla oku...

Kıl Dönmesi İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kıl Dönmesi ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış:Hastalığın sebebi o bölgedeki kılların geri dönerek batmasıdır
Doğrusu:Hastalığın sebebi bölge kılları değil daha yukardan dökülen kıllar,tüyler,cilt döküntüleri ve elbise tozlarının cilt altında oluşturduğu yumaktır.
Yanlış:Kıl dönmesi sadece ameliyatla tedavi edilebilir
Doğrusu:Cilt altındaki kıl yumağı ameliyatsız yöntemlerle temizlenerek daha başarılı bir şekilde tedavi yapılabilir.
Yanlış:Kıl dönmesi hastalığı 30 yaşından sonra görülmez.
Doğrusu:Her yaşta görülebilir ancak 30 yaşına kadar bölge cildi kalınlaştığı için bu yaştan sonra daha seyrek görülür
Yanlış:Kıl dönmesinin içindeki kıllar uzayarak omuriliğe,bağırsağa,sinirlere dolanabilir
Doğrusu:Kıl dönmesindeki kıllar köksüz olduğu için uzamaz.
Yanlış:Kansere dönüşebilir
Doğrusu:Kıl dönmesi kanserleşmez.
Yanlış:Bölge kılları epilasyonla yok edilerek hastalık tedavi edilebilir.
Doğrusu:Bölge kıllarının temizlenmesi hastalığı tedavi etmez
Yanlış:Tek çözüm ameliyattır?
Doğrusu:Polifenol yöntemi 192 hasta üzerinde yapılan klinik çalışmalarda %86,5 başarı elde edilmiştir.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31616217/
https://www.jle.com/fr/revues/ejd/e-docs/effectiveness_of_topical_use_of_natural_polyphenols_for_the_treatment_of_sacrococcygeal_pilonidal_sinus_disease_a_retrospectiv_285117/article.phtml


Yanlış:Kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda görülür
Doğrusu:Göbek,anüs yakını ve parmak aralarında(berberlerde) daha seyrekte olsa görülebilir.
Yanlış:Kıl dönmesi erkek hastalığıdır.
Doğrusu:Kıl dönmesi 1/10 oranında bayanlarda da görülebilir.
Yanlış:Kıl dönmesi ilerlerse felç yapabilir
Doğrusu:Kıl dönmesi asla felç sebebi olamaz.

Daha fazla oku...

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Pilonidal sinüs hastalığında kılların giriş bölgesi sinüs ağzı olarak bilinir. Hastalığın en sık bulgusu  anüsün 3-5 cm yukarısında sakrokoksigeal bölgede bir yada birden fazla sinüs ağzının varlığıdır. Sinüsün içerisinde serbest kıllar bulunur ve bu serbest kıllara karşı vücudun oluşturduğu yabancı cisim reaksiyonu sebebiyle enflamasyonlu ağrılı bir şişlik bulunur. Enfeksiyon sebebiyle belirtilen bölge kırmızı ve hassas hale gelebilir. Enfeksiyon şiddetli olursa ateş , halsizlik ve bulantıya sebep olabilir.  Enflamasyon genelde üst tarafa ve her iki lateral tarafa doğru ilerler ve bunun sonucunda ikincil sinüs ağızları oluşur. Subakut yada kronik sinüs akıntılara neden olur. Bu akıntılar hafif mukoid yapıdan tam pürülan yapıya kadar değişkenlik gösterir.

Daha fazla oku...

Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl Oluşur?

Kıl Dönmesi Oluşumu

Halk arasında kıl dönmesi hastalığı olarak tanımlanan pilonidal sinüs hastalığı ilk kez 1880 yılında Hodges tarafından tanımlanmıştır. Sakral epidermid kist, sakral apse, kist dermoid sakral, berber hastalığı, jip hastalığı gibi isimleri de vardır. Hastalığın etiyolojisini tanımlamak adına pek çok teori ortaya konmuştur. 20.yy boyunca hastalığın nasıl ortaya çıktığı konusunda tartışılmış ve hastalığın edinsel olduğu yani sonradan edinildiği  konusunda mutabık olunmuştur. Hastalık en çok sakrokoksigeal bölge orta hatta olmak üzere seyrek olarak da umbilikal bölgede ve nadiren subungal bölgede, kafada biparietal bölgede el de parmak aralarında (berber hastalığı), peniste aksillada ampütasyon güdüğünde, anal kanalda, boyunda, klitoriste, suprapubik bölgede, memede ve memeler arası bölgede görülebilir.

Hastalığın en sık görüldüğü bölge regio sacralis yani kuyruk sokumu bölgesidir. Bu bölge yanlarda regio glutea ile yukarıda lumbal bölge ile aşağı ve önde ise regio analis ile devam eder ve pelvisin arka duvarını yapar. Sınırlarını ise yukarıda sakrum kemiğinin ile beşinci omur hizasından çekilen yatay çizgi, aşağıda koksiksin ucundan çekilen yatay çizgi yanlarda sakrum ve koksiks kenarlarından indirilen dikey çizgiler oluşturur. Bu alan derinde rektum ardı aralığa kadar uzanmaktadır. Yukarı kısımda düz aşağıda ise bir oluk şeklindedir.

Hastalık daha çok erkeklerde görülür. Bunun sebebi erkeklerin kıl yapılarının bayanlara göre daha sert oluşu ve daha çok kıl yayılımına sahip olmalarıdır.

Hastalıktan sorumlu kıllar dökülen serbest kıllardır. İnsan kılı kenarlarında çıkıntıları bulunan ve tek yönde hareket edebilen bir yapıya sahiptirler. Bu sebeple deriden içeriye doğru girdiklerinde dışarıya çıkamazlar ve cilt kıla karşı Yabancı cisim reaksiyonu gösterir.     İltihaplı bir şişlik oluşur. Şişliğin enfekte olmasıyla birlikte apse oluşur.  Apsede cilde Açılarak  kronik  pilonidal sinüs hastalığı ortaya çıkmış olur.

Daha fazla oku...

Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi halk arasında oldukça yaygın olup genellikle kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülen bir hastalıktır. Kıl dönmesi, saç kılı ve vücut kılı gibi yabancı cisimlerin vücudun herhangi bir yerinde birikip deriden içeri girmesi sonucu oluşur. Genellikle kuyruk sokumunda meydana gelir. Derinin içine giren kıl orada enfekte kıl kesesine dönüşür.

Kıl dönmesi ile batık her ne kadar benzer görünse de oluşma nedenleri farklıdır. Traş olma, ağda yapma, jiletle istenmeyen tüylerin alınması sonucu kılların deri yüzeyine çıkamamasıyla batık oluşur. Kıl dönmesi ise dışarıdan derinin altına kılın girmesiyle oluşan bir sorundur.

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ

 • Bölgede şişlik, ağrı, kızarıklık ve kaşıntı olabilir.
 • Delik veya deliklerin oluşması.
 • Deliklerden akıntı veya koku gelmesi
 • Otururken veya hareket ederken acı olması.
 • Şişliğin giderek büyümesi
 • Kanlı akıntı gelmesi

KIL DÖNMESİ NEDEN OLUŞUR

Saç dökülme problemi olanlarda saçın kuyruk sokumunda birikip derinin altına girmesi, özellikle erkeklerde vücut kıllarının derinin altına girmesi kıl dönmesine sebep olur. Hijyenin az olması, kilolu olma, aşırı terleme, dar kıyafetler giyme, oturarak çalışma, vücutta aşırı kıllanma kıl dönmesinin sebepleri arasındadır. Kıl dönmesi genetik de olabilir. Eğer anne veya babasında kıl dönmesi problemi varsa bu bireylerde daha sık rastlanır.

Kıl dönmesinin oluşumunu engellemek için hijyen konusunda daha dikkatli olmalıyız. Otururken çok fazla kaykıldığınızda kılın içeri girmesi kolaylaşır ve kıl dönmesi  oluşumunu arttırır. Saç dökülme probleminiz varsa önlemini alın. Vücudunuz fazla kıllıysa kısaltabilirsiniz ya da sık sık duş alarak kılların vücuda tutunmadan düşmesini sağlayın.

KIL DÖNMESİ HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR

Genellikle kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesi vücudun her yerinde oluşabilir. Koltuk altlarında, göbek bölgesinde, bacaklarda ve yüzde oluşabilir.

KIL DÖNMESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR

Kıl dönmesi her ne kadar basit gibi görünse de günlük hayatınızı zorlaştıran bir hastalıktır. Genelde mahrem bölgede oluştuğundan insanlar doktora gitmeye çekinirler. Bu nedenle evde uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri daha cazip gelebilir.

Bitkisel kremlerde tedavisi mümkün!

Ancak doğru ürünü bulmanız size fayda sağlar. İnternette içeriğinde ne olduğu bilinmeyen merdiven altı bir ürün kullanmanız faydadan çok zarar verir. Kıl dönmesi sorununu ortadan kaldıran  DEPHYTO kıl dönmesi kremini kullanarak bu sorundan ameliyatsız bir biçimde tamamen kurtulabilirsiniz.

Siz de kıl dönmesi sorununa ameliyatsız çözüm arıyorsanız https://dephyto.com.tr/ ya da https://endogal.com/ adresinden ürünü güvenle sipariş verebilirsiniz.

Daha fazla oku...

Batık Nedir? Neden Oluşur?

Kıl batıkları genellikle istenmeyen tüylerden ve kıllardan kurtulmak için kullanılan yöntemlerden dolayı oluşur. Ancak bazı hassas cilt tiplerinde epilasyon sonrası ya da hiç bir sebep yokken de kıl batıkları ve sivilceler oluşması söz konusu olabilir. Cilt yapısına bağlı olarak bu duruma genelde kılların jilet ile alınması, fazla uzamasının beklenmesinden kaynaklı kılların kırılması, ağda ile kıl ve tüy alımlarında kılların çıkış yönlerine doğru alınmaması sebep olabilmektedir.

Ağda, jilet, epilasyon sonrası ya da sebepsiz yere oluşan kıl batıklarında kıllar asla tırnak ya da başka bir alet ile  alınmamalıdır. Aksi halde batığın oluştuğu bölgede iltihap ve yara oluşabilir. Bu tip durumlarda Dephyto Pft Batık Kremi kullanabilirsiniz. Batık kremi ürünümüz cildinize herhangi bir zarar vermeden batıkları yüzeye çıkarmaktadır.

Dephyto, kıl dönmesi ve kıl batığı problemlerini iki kademeli etki mekanizması ile ortadan kaldırmaktadır. Dephyto Pft Batık Kremi etki mekanizması hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Siz de sürekli batık sorunu yaşıyor, acısız ve zahmetsiz kıl batıklarından kurtulmak istiyorsanız Dephyto Pft Batık Kremi'ni güvenle kullanabilirsiniz.

Daha fazla oku...